2004 / 2005

tagasi

Õpilaste esimene kohtumine Rakke Gümnaasiumis

12.nov. 2004

Esimene projekti “Lugeda on mõnus” selleaastane kokkutulek toimus 12.11.2004 Rakkes. Esmalt kogunesid kõik Rakke Gümnaasiumi saali, kus kaugelt tulnud said end soojendada teega. Seejärel jaotati õpilased kolme gruppi ja algas matk ekstreemtingimustes - vihmas ja tuules. Grupi, kuhu mina kuulusin, marsruut oli Rakke Valla Hariduse Seltsi muuseum – Rakke – Ao.

Muuseum oli väike ja hubane puumaja. See oli algselt koolimuuseum, mille asutas kooliõpetaja Helmut Joonuks. Esimeses toas olid stendid, mis tutvustasid selle kandi kuulsaid inimesi: K. E. von Baeri, Fr. R. Faehlmanni, O. Lutsu, A. Jürgensit, R. Lahit, H. Lauri, R. Tombergi ja F. Mühlhausenit. Järgmises toas oli väljapanek vanaaegsetest tööriistadest ja majapidamistarvetest. Huvitavaim neist oli prenner, millega küpsetatakse teri ja sigureid sütel, et neist hiljem kohvi valmistada. Kolmandas ruumis oli näitus talurahva jalanõudest, kalapüügivahenditest, lauanõudest ja ilutarvetest. Oli ka stend Rakke lubjatehasest, mille asutaja oli Karl Kadak – tolle aja üks Eesti rikkamaid mehi. Tähelepanu pöörati viiskude ja  pastlate erinevusele – esimesed on valmistatud kasetohust ja teised nahast. Viimases, neljandas toas tutvustati kooliraamatuid ning muid õppevahendeid.

Järgnes ringkäik Rakkes. Esimene peatus oli Ferdinand Mühlhauseni sünnikodus, mille perenaine oli Malle. Ta kutsus kõik sisse. Maja oli väga puhas ja soe. Seal oli palju taimi ning ilus suur kamin. Perenaine mängis akordionil ning laulis Mühlhauseni kirjutatud laulu “Vaikne kena kohakene”. Seda peaks iga eestlane teadma.

Vaikne, kena kohakene
kõige kallim surmani,
armas isamajakene
meeles minul alati.
Minu isamajakene
linnupesa sarnane,
siis ka nagu linnukene
igatsen ta järele!
Selge allikas sääl jookseb,
sellest lapsepõlves jõin,
kenas koplis paju õitseb,
säält ma pajupilli tõin.
Õues sirge kask veel kasvab,
temast magust mahla sain,
aias õunapuuke õitseb,
säält ma maitsvat õuna sõin.
Vaikne kena kohakene
kõige kallim surmani,
armas isamajakene
meeles minul alati!

Kõigile jäid kindlasti meelde ka kivid, mis olid pandud tuntud inimeste, nagu näitekirjanik Hugo Raudsepp, astratonaut Ernst Birnbaum ja kirjanik Oskar Luts, elukohtade asemele. Viimane alustas Rakkes “Kevade” kirjutamist. Käisime ka Rakke raamatukogus, kus asus varem lastekirjanik Marta Sillaotsa sünnikodu.

Kui juba päris kõvasti sadas, läksime bussiga Faehlmanni sünnikoha Ao mõisa juurde, kuhu on jällegi pandud mälestuskivi. Faehlmann õppis Tartu Ülikoolis arstiteadust ning töötaski mõnda aega sel erialal. Ta oli ka ühe aasta eesti keele lektor. Tähtis on ta eelkõige aga eesti keele uurija ja arendajana. Tema alustas Kalevipoja muistendite kogumis ning tänu sellele sündiski eesti rahvuseepos. Faehlmann kirjutas ka ise muistendeid, millest tuntumad on “Loomine”, “Koit ja Hämarik” ning “Vanemuise laul”.    Viimane sihtpunkt oli Rakke surnuaed, kus me nägime Riho Lahi alias Kihva Värdi, mälestuskivi, mis avati 30. oktoobril 2004.

Lõpuks viidi poolkülmunud, kuid ometigi rõõmsameelsed õpilased tagasi koolimajja, kus mindi lõunat sööma. Pärast kontrolliti kõigi teadmisi matkal nähtu kohta. Kohal olid ka minister Urmas Paet, kooli direktor Andi Einaste ning Rakke vallavanem Andrus Blok , kellele koolid end tutvustasid. Kõike seda jäädvustas ajaleht Virumaa Teataja. Õhtul toimus disko. Peale seda alustasid kõik lõbusate ja rahulolevatena koduteed.

Üritus oli väga huvitav ja andis uusi teadmisi. Suur tänu korraldajatele ning Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi direktorile, kes oma kooli õpilastele alati kokkutulekutele kohalejõudmist on võimaldanud.

Ingrid Post

Päevakord
9.00 -10.00     Kogunemine
10.00-13.00     Kultuuriloolised matkad Rakkes
13.00-14.00     Lõuna
14.00-14.30     Viktoriin matkal kuuldu-nähtu kohta
Samal ajal toimub arvutiklassis jututoa http:// viru.tpu.ee/discus kasutamise tutvustamine uutele juhendavatele õpetajatele.
14.30-16.30      Pidulik osa (tervitused, Rakke kooli õpilaste esinemine, iga sel aastal osaleva kooli tavapärane 2-3 min tutvustus, viktoriini võitjate autasustamine)
16.30-19.00     Õpilastele disko ja enne lahkumist tükike kringlit.
Õpetajatele kohvilaud  koos aruteluga järgmistel teemadel:
 Kirjanduse valik
 Raamatute juhendamine
 Üritused
 Kõik muud ringi jooksvad küsimused!

Toetajad