Lugeda on mõnus
2008 / 2009


avalehele  LOM Tallinna Rahumäe Põhikoolis
21. novembril 2008


                                                                                                                          21. novembri hommikul, mil 8 Eesti kooli õpilased Tallinnas Rahumäe Põhikoolis kohtusid, puistas ilmataat oma lumekotist alla pehmeid valgeid helbeid. See muutis niigi üsna hiljuti remondi läbi uuenduskuuri saanud kaasaegse ja valgusküllase koolimaja muinasjutuliselt kauniks.
 

Kõigepealt tutvustatigi PowerPoint esitluse abil külalistele lühidalt Nõmme ja oma kooli ajalugu. Seejärel said kõik lühikese ringkäigu jooksul veenduda, et selles kauneid kunste väärtustavas koolis on loodud kõik võimalused hea hariduse saamiseks. Kui õpilased liikusid  majas ringi noorte giidide juhendamisel, siis õpetajatele tutvustas oma valdusi majaperemees, Rahumäe kooli direktor, härra Matti Martinson isiklikult. Piiluti ka mõnda klassiruumi, kus parasjagu tund toimus.
Pärast kosutavat ja maitsvat lõunasööki kooli sööklas kutsus Jutumemm koole appi jutukera kokku kerima:

“Jutumemmel vanad silmad,
istub kodus, nina lodus…
Jutulõng ei taha kesta,
tarvis jutte juurde vesta.
Aga vaata, aga näe,
siin ju ongi Rahumäe,
keegi juttudest veel hoolib,
kaugelt kokku tulnud koolid,
kes ei pelga sugugi
jutustada lugusid.
Kokku saab neist jutukera,
Jutumemme silmatera.
Siis Jutumemm ei istu kodus,
tal ei ole nina lodus,
ringi kõnnib rõõmsal meelel,
muinasjutud aina keelel.”

Kõik koolid olid ettevalmistusega palju vaeva näinud: esinemist täiendasid lustakad laulud ja tantsud, huvitavad kostüümid ja rekvisiidid. Näitlejatest jäi eriti meelde Võhma kooli Vanapagan oma salmiga “Jookse poega, jõua poega…” Silmapaistvad olid Rakke “Ahjualuse” loo esitajad. Jutumemmel õnnestus iga kooli jutulõngadest ilus värviline kera kokku kerida.

Järgnevalt said õpilased koolide segavõistkondades vahvaid keeleülesanded lahendada ning Rahumäe kooli väikest tervituskontserti nautida. 

Kella kolmeks pärastlõunal oli ilmataat Eestimaa imeilusa lumevaibaga jõudnud katta. Kohtumispäeva viimase üksteise aitamisest, toetamisest ja hoolimisest rääkiva loo jutustas ja joonistas kuulajatele veel aga eelkõige teleekraanilt tuttav onu Raivo. Jutumemm andis jutukera igaks juhuks just onu Raivo kätte hoiule, et kellelgi kunagi (muinas)lood otsa ei saaks.


Pärast kringlisöömist oligi seekord aeg koduteele asuda. Aitäh õpetaja Üllele ja õpetaja Annele ning kogu Rahumäe kooli perele toreda kohtumispeo eest!


Jutumemmel vanad silmad,
istub kodus, nina lodus.
Jutukeras lõng ei kesta,
vaja jutte juurde vesta…
Hea sõber!

Mina, Jutumemm, kutsun Sind sellel sügisel, 21. novembril „Lugeda on mõnus” avapeole Tallinna Rahumäe Põhikooli. Eesti Vabariigi 90. sünnipäeva järgselt olen mina kirstupõhjast oma rahvariided jälle välja otsinud ning palun Sinulgi omale midagi rahvuslikku selga leida.

Pean Sind ka appi paluma, sest paraku on minu jutukeras kõik muinasjutud otsa lõppenud. Püüa kodus ette valmistada ja kohapeal esitada meile 1 eesti muinasjutt.
Esituse pikkuseks võiks olla kuni 5-8 minutit. Kindlasti peaks muinasjuttu täiendama ühe laulu ja ühe liikumisnumbri või pantomiimiga.. Et toredam vaadata oleks, võiks teha ka plakateid, vahvaid rekvisiite, põnevaid kostüüme ja nutikaid dekoratsioone.

Oma loo ilmestamiseks võta kaasa jutulõng (mingi värviline lõng või pael, mis võib olla kokku seotud ka kõigi Sinu rühma poolt toodud lõnga- või paelajuppidest). Pärast loo esitamist aita oma lõng või pael minu kerasse kerida, nii et kokku saaksime ühe vahva värvilise jutukera.

Külla on lubanud tulla kunstnik Raivo Järvi.

Kohtumiseni!

Jutumemm

PS! Ära unusta vahetusjalatseid!


Ajakava

11.00 - 11.15 Saabumine
11.15 - 12.00 Tervitused ja kooli tutvustus
12.00 – 12. 30 Lõuna
12. 30 – 13. 45 Koduülesannete esitamine
13. 45 – 14. 15 Viktoriin
14. 15 – 15. 10 väike kontsert
15. 10 – 15. 40 Kohtumine onu Raivo ja jutupliiatsiga.
15.40 – 15.45 Lõpetamine,
15. 45 – 16.00 Teejoomine